Kolik je verzí AE86?

Thursday, 25th December, 2008

To, že je AE86 poslední generací Corolly s pohonem zadních kol je relativně známý fakt i mezi těmi, kteří se o Toyoty zajímají pouze okrajově. Počet verzí, v kterých se toto malé kupé vyrábělo, však dokáže zamotat hlavu i samotným majitelům 86tek. Na následujících řádcích bychom Vám proto rádi různé druhy těchto Coroll přiblížili.Co vlastně znamená “AE86”? Obecná terminologie Toyoty napoví, že první písmeno označuje motorizaci, druhé pak kód modelu vozu a třetí nepřímo označuje generaci. V případě AE86 označuje tedy A motor 4A-GE, E znamená model Corolla a 8 označuje pátou generaci modelu Corolla (E8). Poslední číslo 6 pak označuje šestou revizi modelu Corolla. Zkratka AE86 se tedy dá přeložit jako “šestá revize páté generace modelu Corolla s motorem řady A”. Zajímalo by mě, kolik lidí by tímto stylem své auto chtělo někomu popsat…

Hatchback vs. Coupe

Corolla AE86 přišla ve dvou karosářských verzích: třídvéřový “hatch” a dvoudvéřové “kupé“. Zatímco kupé bylo zhruba o 10 až 15 kilogramů lehčí a disponovalo o něco tužší karoserií, hatchback byl populárnější a v neposlední řadě také citelně praktičtější. Ve střední Evropě je bohužel ale nabídka těchto Coroll tak malá, že by při jejich koupi měl rozhodovat spíše stav karoserie než její tvar.

Levin vs. Trueno

Markantní rozdíly nejsou u AE86 k vidění pouze na zadní části auta, nýbrž i na té přední. Po světě kolují dva druhy 86: verze s pevnými světly označovaná jako “Levin” a verze s vyklápěcími světly s označením “Trueno“. Tyto dva druhy se následovně rozdělují na nespočet dalších regionálních verzí, o kterých se více dočtete příště v samostatném článku. V krátkosti se zmíníme, že evropské verze byly k dispozici pouze s pevnými světly, zatímco americké verze dostaly pouze vyklápěcí světla. Japonsko si jako jediné mohlo naplno užít obojí.

GT vs. SR

Podstatné rozdíly u AE86 pokračují také pod její kapotou. Ne všechny totiž pohání 4A-GE. Na prodej byla také slabší verze, označovaná jako SR (v Severní Americe jako SR5), kterou poháněl jednovačkový 4A-C s jedním karburátorem a s výkonem okolo 70 koní. Tento model měl zároveň odlišnou zadní nápravu, která byla osazena bubnovými brzdami a postrádala samosvorný diferenciál.   Japonská verze byla osazena podobným motorem s označením 3A-U o obsahu 1,5 litru. Kvůli rozdílnému motoru byla proto japonská verze označována jako AE85.

Na druhé straně byla již zmíněná “ostrá” verze s 4A-GE, která byla standartně vybavena lamelovým samosvorným diferenciálem, kotoučovými brzdami na zadní nápravě a také luxusnějším interiérem. Tato verze byla v Evropě označována jako GT, v Severní Americe jako GT-S a v Japonsku podle stupně výbavy jako GT-Apex nebo jako GTV.

Zenki vs. Kouki

Pravděpodobně poslední věcí, která AE86 dále rozděluje, jsou verze před faceliftem a po faceliftu, kterým prošla Corolla v polovině roku 1985. Tyto verze jsou často označované také jako “zenki” a “kouki“. V případě faceliftu této Corolly převládaly kosmetické úpravy nad těmi technickými. Pravděpodobně jedinou markantní změnou, která u AE86 proběhla po technické stránce, bylo zesílení poloos u verzí s 4A-GE. To samozřejmě následovaly změny s tímto spojené jako výměna ložisek či změna drážkování na diferenciálu. Proto je potřeba například při koupi jiného samosvorného diferenciálu dát pozor na to, zda-li se jedná o zenki či o kouki verzi. Drobnou revizí prošel také brzdový posilovač.

Zda se jedná o zenki či kouki nejlépe poznáte podle světel a předního nárazníku (s vyjímkou americké verze, kde byl u obou verzí identický). Nárazník se dá na první pohled odlišit pomocí velikosti a umístění blinkrů. Ty byly u pofaceliftové verze větší a zasahovaly do rohů nárazníku. Přední světla se v případě Levinu dají nejlépe rozeznat pomocí malých mračítek. U evropské verze je to o něco jednoduší, protože poziční světla jsou u zenki verze černá a ne oranžová. Posledním vodítkem u Levinu je maska chladiče, kterou u zenki verzí tvoří klasická černá mřížka a u kouki verzí kryt z plexiskla.

Řada majitelů AE86 preferuje různé kombinace masek a světel, proto se často můžete setkat například s kouki Levinem, který má zenki černou masku.

Kapitolou samou pro sebe jsou pak zadní světla. Každá modelová variace dostala svůj vlastní design světel a tyto designy se navíc měnili i u regionálních verzí. Proto můžete na evropských kouki Levinech vidět japonská zenki světla a na amerických Truenech zase japonská Levin kouki světla. Více o těchto rozdílech se dočtete ZDE.

Tags: , ,

Posted in Technical

7 Responses to “Kolik je verzí AE86?”

 1. Mike says:

  Hmm, ale abych si to všechno pamatoval musel bych se tim buď chvíli zabejvat v praxi, nebo si ten článek přečíst ještě alespoň 2x :) . Good work anywayz.

 2. Franczz93 says:

  Hmmm, dobrý. Ale jak to je s tím samosvorem? Podle toho, co jsem se dočetl, byl sice u nejvyších verzí (GT-S, GT atd), ale pouze na přání! Apex ho asi měl v sérii, ale jinak i tyhle silnější ho měli v rámci příplatkové výbavy ne? Díky za info.

 3. Spitfire says:

  Samosvor byl sériově ve všech verzích s 4AGE. Jen pozor na ten rozdíl mezi zenki a kouki.

 4. Dexxi says:

  A co mám teda já, jsem z toho trošičku jelen :)

 5. Zemosh says:

  Ty mas svicarsky kouki levin coupe. O jednotlivejch verzich ktery se prodavali v evrope, us a jpn bude taky clanek …
  btw ty fotky zadnich svetel se tykaji japonska

 6. Stqeno says:

  dexxi ma cistokrevni nemeckej model kouki, ve svycarsku se nikdy neprodavali kupecka stejne jak v nemecku nikdy nemeli hatche. Neplati pro individualni dovozy.

 7. Zemosh says:

  no vidis, proto je potreba aby ste udelali se spitem ten clanek …

Leave a Reply