Bōsōzoku 暴走族

Tuesday, 24th February, 2009

Protože vás boso fotka celkem zaujala, rozhodli jsme se o tomhle stylu něco najít a sepsat.

Bosozoku (Bousou – zběsilá jízda, Zoku – kmen) se začali objevovat v Japonsku už v 50. letech, původně byli známý jako Kaminari-Zoku (Kaminari – blesk). Můžete je vidět jak na ulici poslouchají nahlas hudbu a jezdí na motorkách bez helmy, zadního světla a bez výfuku. Zkrátka dělaj bordel.

Takže by se bosozoku auta dali popsat jako auta japonských gengstrů. Částečně to může být pravda, ale v táhle době už mají tyto auta i lidé, kterým se zkrátka tento styl líbí.

Boso se dělí do několika skupin. Shakotan, Yanky style, VIP style, Kyusha style a Grachan.

Shakotan v překladu znamená “krátká výška vozu”, takto upravená auta mají často decetní vzhled ale jsou extrémně snížená. Díky manga komixu Shakotan Boogie je pro tento styl charakteristický bíly Soarer.

Shakotan Boogie inspiroval i takzvaný Yanky style. Jeden z vozů, které se v komixu oběvují je i Nissan 240 S30Z s rozšířenými blatníky a velkým býlím nápisem na kapotě Yanky Mate! podle kterého tento styl lidé žačali nazývat.

VIP styl je něco mezi shakotan auty a bosozoku se zaměřením především na luxusní sedany. Tato auta se upravují především za účelem většího luxusu, z čehož také vychází označení VIP. O tom, jak tento styl vznikl, koluje zajímavý příběh. Podle něj japonská policie často zastavovala členy Yakuzy v jejich drahých evropských sedanech a ti po čase začali používat japonské sedany, aby lépe zapadli do davu ostatních. Protože se ale chtěli odlišit a protože japonské sedany nebyly tak luxusní, jako ty evropské, začali je upravovat stylem, ze kterého se po čase zrodilo “VIP”. Také se takto upravují co nejnovější auta, na rozdíl od boso kde jde hlavně o auta z 70. – 90.let.

Kyusha znamená staré japonské klasické auto, jde hlavně o decentní úpravy jako je lip, šroubované blatníky a stará japonská kola. Podobně si upravují lidé i 86.

Grachan nebo taky Garuchan pochází z 80. let kdy se na Fuji Speedway jezdily velké okruhové šampionáty. Bosozoku se při těchto závodech scházeli na parkovištích před okruhem a na svých autech napodobovali bodykyty závodících aut. Tyto napadobeniny jsou občas opravdu extrémní a jsou jedním z hlavních znaků, které označují bosozoku kulturu.

Veškeré tyto styly se mohou často prolínat a někdy je opravdu těžké určit, o co se vlastně v konkrétním případu jedná. Pro všechny auta v těchto kategoriích jsou ale typické některé znaky, jako například oni-kyan, neboli “monstrózní odklon”, tedy negativní odklon zadních kol. Především u Granchanů se můžete také setkat s extrémními variacemi takeyari, v překladu “bambusovými tyčemi”, neboli obrovskými, často až dva metry vysokými koncovkami výfuku. Dalším často pužívaným prvkem jsou také natažené kapoty takzvané shark nose.

A na závěr videa …

pokud by vás tento styl zaujal mohly by vás zajímat stránky bosozokustyle.com

Tags:

Posted in 86 Life

4 Responses to “Bōsōzoku 暴走族”

 1. SeeJ. says:

  paráda, ale VIP style se mi líbí asi nejvíc:D

 2. Onyx says:

  ..kdyz na tom vrakaci vidim tu osamocenou 4DR hranatou nadheru na Watanabe RS kolech, chce se mi brecet..

 3. Banpei says:

  Díky za odkaz na nás! :)

 4. Zemosh says:

  kdyby to nekoho zajimalo tak ta hranata nadhera :) je Corona T130

Leave a Reply