Zenki!

Tuesday, 23rd June, 2009

Existují fotografové a filmaři, u kterých jednoduše víte, že je jejich jméno naprostou zárukou kvality a že každá fotka a video, na kterých se objeví jejich podpis, bude jedno z nejlepších. Lidé jako oni jsou zvyklí vidět svět skrz objektiv a vždy, když ostatní jezdí, tak oni stojí s reflexní vestou u tratě a hledají ten nejlepší záběr. Většině z nás to přijde jako samozřejmost. Napadlo Vás ale někdy, čím vlastně lidé jako oni jezdí, když nestojí někde s foťákem?


Je to poměrně triviální záležitost, ale zkuste se nad ní na moment zamyslet. Narazili jste někdy na zmínku o tom, čím jezdí vaši oblíbení filmaři nebo fotografové? Přiznám se, že sedím u počítače až přehnaně často, ale i tak o těchto lidech nevim vůbec nic. Tedy vlastně skoro o všech. Před časem jsem totiž narazil na obrázky auta, se kterým si užívá jeden z nejlepších australských motoristickýh fotografů Matt Mead a okamžitě jsem se začal smát. Nešlo totiž o nic jiného než o starou dobrou AE86.

A nejde dokonce ani o ledajakou 86. Jde o dvoudvéřový zenki Levin, tedy o kombinaci, kterou můžete zahlédnout na minimálním množství 86. Zenki Levin je podle většiny lidí prostě a jednoduše “ošklivý” a většina z nich končí předělaných více či méně na kouki. Něco podbného si zažila i tato 86, kdy jeden čas jezdila dokonce i s Vertex bodykitem. Po čase si ale Matt uvědomil, co těmto veteránům sluší nejlépe a pořídil si nazpět veškeré plechy, které na autě původně byly.

O co více vypadá auto sériově zvenku, o to méně ale připomíná Toyotu pod kapotou. Dnes jí pod sukní ještě pořád vrčí původní 4AG (tedy ne zas až tak původní, jedná se o kombinaci 20v blacktop spodku a 16v hlavy), Matt ale postupně připravuje vše na výměnu motoru za atmosférický SR20 z Nissanu a na přestavbu přední nápravy na hybrid ze Silvie S13 a R32. Na první pohled to už s 86 nemá nic moc společného, ale protože auto slouží především na závody do vrchu, kde o úspěchu v jeho třídě rozhoduje především dostatek točivého momentu, dává swap postupně více a více rozumu.

A proč zrovna SR20? Odpověď je více než prostá: Cena vs. výkon. Běžně se můžete setkat se swapy výkonných motorů jako 3SGE, F20C… pořizovací ceny těchto motorů jsou ale na dvojnásobku, někdy až trojnásobku ceny SR20DE ze Silvie S15. Zástavba dvoulitru z Nissanu i s lehkými úpravami vyjde tak na řádově menší peníze, i když bude výsledek poměrně blízký.

Pokud bych to vše měl nějak shrnout, tak s velkou chutí napíšu, že je Mattova 86 se svými SSR Formula Mesh tím nejlepším příkladem, že i “obyčejné” zenki auto bez mračítek a přehnaně vymodelovaných zadních světel dokáže vypadat naprosto perfektně. Co na tom, že jeho starému dobrému 4AG brzy odzvoní a že na jeho místě bude něco z úplně jiného auta. Pořád to bude auto, které bude mít v devíti tisících otáčkách perfektní zvuk a za volantem s tím bude pořád stejná a nejspíš i ještě větší zábava. Pokud Vás zajímá více o Mattově autě, podívejte se na jeho téma na fóru AEU86.org, kde se do detailu rozepisuje o různých komponentech v autě včetně důvodů, proč se pro ně rozhodl. Jeho téma je ale už delší dobu neaktivní, pokud chcete vědět to nejaktuálnější o této 86, podívejte se na jeho téma na fóru Hachiroku.com.au.

A na závěr ještě obrázek s Vertex bodykitem. Myslíte si, že je auto lepší tak, jak je a nebo mu to slušelo více s bodykitem? Diskutujte o tom na našem fóru.

Tags: , , ,

Posted in Cars

Leave a Reply