Fintoys

Wednesday, 2nd December, 2009

Finsko. Tato severská země má docela velkou základnu příznivců 86tek. Jednak jsou to staří harcovníci prohánějící své Corolly po šotolinových RZtách, ale stále víc se také objevuje mladá krev, která zbožňuje vše s visačkou JDM. K poslední skupině patří i 22letý Lew, který kromě studia tráví volný čas v práci na letišti. Ovlivněn svým bratrancem, který si nechal dovést Trueno z Japonska, se rozhodl vyměnit svou Hondu právě za 86ku. A protože má jako student s omezený rozpočtem, rozhodl se jít trochu jinou cestou.


Trueno z Japonks sice bylo vybaveno docela obstojně, mělo tradičně tvrdý podvozek na klouzání, 2way diff a porno kola. Jednalo se však o typický vysloužilý touge/trackday beater. Obouchaný, orezlý s vytrhaným interiérem a s díly, které sice možná někdy byly dobré a drahé, ale nyní však zralé akorát na repas nebo výměnu. Spolu s dovozem a přihlášením auta z nečlenské země EU by to výrazně překročilo jeho startovací rozpočet. Ve výsledku by skončil s autem, na kterém by měl ještě hodně práce, která je v jeho podmínkách težko proveditelná. A tak se začal ohlížet po aute z EU, sice ne JDM vybaveném ale s o to lepší bázi na pozdější úpravy.

Zbytek už zhruba známe z fotoseriálu na autoupravna.com, který se objevil na řadě českých fór. Kompletně rozebráno, vyvařeno, plechy kolem domečků tlumičů a na podlaze svařeny ve švech. Byly amputovány zadní kapsy a děravý plech na rezervu. Po laku to nabralo rychlý spád, ošetření spodku, dutin a finální složení. Motor dostal nový spotřebák, brzdy zas pancéřové hadice, na podvozku padly prothane silentbloky, camber plates a namíru dělané pružiny 4/3 kg/mm.

Protože finance víc nedovolovaly, bylo auto dočasně osazeno standardními vydechlými tlumiči. Aby mu ale po JDM nebylo tak smutno, tak se na aute uplatnili kraviny jako decentní boso koncovka výfuku. O fitment se postaraly namíru dělané pružiny, které nám auto udělaly o 35mm nižší než jsme chtěly a široká kola Gotti. Na zadních kolech jsme si mohly vyzkoušet, jak se nasazuje taková “hippari” pneumatika, neboli montáž gumy pomocí brzdového čističe a propanového hořáku. Jarda to završil již zmíněným paradním bosozoku vyfukem ze starého potrubí, nerez trubek a středového tlumiče z octavky.

Lew ma s autem velké plány a v podstate ho čeká už jenom to příjemné. Přes zimu stačí něco našetřit a:
– upgradovat podvozek (Tokico HTS, nebo ae92 Koni přední a KYB AGX zadní tlumiče), stavitelna panhardka a stabilizatory, lepší spojku.
– vylepšit brzdy novými kotouči a deskami,
– repas zadní nápravy s novým 2way KAZZ a 4,8 stálým převodem
– nahodit sedacku a klec a mozna i bezpečnostní nádrž
– vyjezdit se a na pristi rok zrealizovat 20v swap

Nezbývá než jen popřát to nejlepší a ať se plány zdaří.

Stqueno

Tags: , , , ,

Posted in Cars

4 Responses to “Fintoys”

 1. Dexxi says:

  Je to paráda, tiše závidím. Snad se takových aut bude více objevovat i u nás :)

 2. yhcov says:

  pěkné to počtení, děkuji..

 3. Mulder says:

  “… Trueno z Japonska …”??? volant na leve strane?

 4. jagy says:

  Vypada pekne.. jen skoda, ze sel mimo CR.

Leave a Reply