AE86: Born to Rally

Saturday, 2nd January, 2010

Taky jste se už zamýšleli nad tím, proč Toyota začla rok po uvedení kompletně nové řady E8 vyrábět vozidlo, které technicky vycházelo z E7 a které kromě motoru a a řídící jednotky vlastně se svým protejškem AE82 nesdílí skoro nic?


Jiná u 86 není jen technika a chassis, ale dokonce i ovládaní a prvky interiéru. Řada E8 je kompletně ucelená, obsahuje liftback, hatchback, sedan. Disponuje motorem uloženým napríč, předníma trojuhelníkovýma ramenama, Mcpersnem s oddělenou těhlicí a širší stopou, předním náhonem a moderní víceprvkovou zadní nápravou s Mcpersny (podobnou se před pár lety hrdil Ford ve svém Focusu jako o výjimečném a moderním rešení v dané třídě) a je tak odpovědí na moderní vozy konkurence začátku 80tych let.

Osobně si myslím, že sériová AE86 dostane od sériove AE82 na okruhu napráskáno, je to otázka nižších strát pohonu, menší neodpružené hmoty a vetší stability chassis. Proto vyvstává otázka proč si někdo v Toyotě dal tu námahu sestrojit AE86.

Rally je disciplína kde se často jezdí na šotolině, kde je použití nízkých tuhostí pružin a velké světlé výsky nutností. Auto s takovým setupem při akceleraci doslova zasedne na zadní nápravu a zvyšuje tak trakci. Je jasné, že auto s předním náhonem tady automaticky strácí výhodu. Další jeho nevýhoda je v jeho přirozené nedotáčivosti dané nízkým gripem povrchu kde vyvolání kontrolované přetáčivosti pomocí ruční brzdy auto zbytečne spomaluje. Pomocí švédskeho fliku lze tohle vyrešit, zadní náprava bez pohonu a absence gyroskopického efektu kol je ale pak mnohem víc nestabilnejší.

TE71 je na takovém povrchu stejně nedotáčivá, dokud si nezačnete hrát s plynovým pedálem.

A tak nejak asi mysleli konstruktéři začátkem 80tych let: chassis TE71, kterému dosluhovala homologace dostalo líbivou karoserii ve stylu řady E8 a nový motor 4age. Bylo vyrobeno několik karosařských variant(s hatchem se počítalo i pro ty okruhy) aby se zvýšila prodejnost a následovala homologace i pro sk.N.

No a o rok později už AE86 dominuje národní rally sérii ve sk. A a N1600, což dokazují následující dobová videa z „Kansai all star rally festival“.

Pokud tedy trpíte obsesí vypružených hachi na malých kolech s balony, nebo jen máte rádi rally drifty (které nejsou samoúčelné, ale slouží jen a jen pro získání nejlepšího času a co nejčistší stopy dané povrchem), tak se usaďte, je na co dívat. Vyspělost Japonska 80. let na poli videotechniky dokazují mimochodem i tyto velice kvalitní VHS ripy.

Stqueno

Tags: , ,

Posted in 86 Life, Videos

One Response to “AE86: Born to Rally”

  1. JackCY says:

    pěkný porno ;)
    a ty zpomalený záběry… mlask

Leave a Reply