Crusty GX71

Wednesday, 20th January, 2010

Už jste si nejspíš zvykli na to, že tu nejsou pouze 86. I my jsme si původně mysleli, že budeme psát jenom Corolly, ale občas se zkrátka podaří najít jiná 80’s Toyota, které prostě nejde odolat a musíme jí tu mít. A přesně taková je i tato shakotan Cresta (o její americké verzi jste se již mohli dočíst v sekci Oldyotas), kterou se nám podařilo najít výjimečně i s celým speclistem, což je na japonské poměry téměř neuvěřitelné.A co všechno na speclistu téhle GX71 můžete najít? Je toho víc, než se na první pohled může zdát. Tahle Cresta je totiž sice na první pohled jen další na zemi ležící sedan na ježdění do práce, ale pod její sukní je mnohem víc dílů a práce, než je běžné.

A její motor v tomhle směru mluví za vše. Pod kapotou poměrně nestandardně zůstal sériový dvoulitrový šestiválec 1G-GEU, který ve většině případů jde na vrakoviště, aby uvolnil místo novějším a přeplňovaným kouskům v podobě 1JZ apod. K sériovému motoru má ale hodně daleko, jak jste si již určitě všimli na fotce. Na motoru je šest samostatných škrticích klapek o průměru 48mm, agresivní HKS vačky a kované písty s kompresním poměrem 10.5:1. Schválně, kolik takhle udělaných 1G jste už viděli? My ani jeden …

Zbytek auta ale také není pozadu. Stačí se podívat už jen na to, co přenáší výkon na kola: dvoulamelová spojka od OS Giken a sériový diff nahradil 2way samosvor od ATS, jednoho z nejlepších výrobců LSD v Japonsku. To také není úplně standardní výbava podobných shakotanů, které slouží především jako stylovky. Tohle je stylovka, která navíc umí jet bokem.

A protože pořádný shakotan musí mít pořádný fitment, najdete v podbězích 14″ SSR MkIII s docela výmluvnými rozměry. Přední kola jsou 9″ široká s ET-25 a zadní jsou dokonce 10.5″ s ET-35. Spolu s pekelně nízkými 10kg/mm pružinami vepředu i vzadu je podle nás výsledek naprosto perfektní. Nebo tomu podle Vás ještě něco chybí?

Tags: , , ,

Posted in Cars

5 Responses to “Crusty GX71”

 1. Awatar says:

  Sem netušil, že se dělá tolik dílů na 1G motory. Jenom bohužel nevim jaká by byla kompatibilita dílů 1G-GEU a 1G-FE.

 2. stqeno says:

  jina hlava, jine pisty, pravdepodobne slabsi ojnice a klikovka. ale motor tam fyzicky pujde, blok by mel sedet. Jdou sehnat ale i v japanu dost oblibene twin turbo 1G-GTE ktere se montovali hodne do chaseru a jak sem zistil tak i dokonce i do mk3 jdm supry. V anglii by nejake kousky mohli byt. Kazdy chce JZ

 3. Franczz says:

  To je styl! :)

 4. JackCY says:

  výbornej úlovek

 5. Isidro says:

  this is awesome!

Leave a Reply