AE86: Fact or Fiction?

Tuesday, 26th January, 2010

Jak přesně začínají ty krátké shoty na ČT2 o řízení? “Mezi řidiči koluje mnoho polopravd a mýtů o řízení vozidla…”? Něco podobného platí i o námi oblíbené 86 a nás napadlo některé “polopravdy a mýty” dát dohromady a zamyslet se nad tím, jestli jde opravdu jen o řeči a nebo mají něco do sebe.


Fakt/Fikce č.1: “86” neznamená 1986

Poměrně často se můžete setkat různě po webech s tím, že “AE86” znamená “Toyota Corolla 1986”. To samozřejmě není pravda stejně jako například “TE71” neoznačuje Corollu z roku 71. AE86 sjížděla z továrních linek v Aichi i v roce ’86, tou dobou se tomu tak dělo ale už třetím rokem, protože se vyráběla již od roku 1983. Toto interní označení Toyoty je zformováno podle jejího standardního formátu “kód řady motoru (A) – kód a generace vozu (E8) – kód konkrétní verze modelu (6)”.

Fakt/Fikce č.2: 86 je výborný základ na driftování

… To není tak úplně pravda. AE86 má dobré předpoklady pro to stát se opravdu zábavným autem, se kterým se dá i poměrně dobře klouzat. To je ovšem pouze jedna strana mince. Tu druhou, mnohem méně příjemnou, si řada jejích fanoušků uvědomí až ve chvíli, kdy si nějakou pořídí a pak se jí se slzami v očích dříve či později zbavují. Řeč je o jedné vcelku prosté věci: 86 je v této době už 25 let stará. A takto staré auta jsou v opravdu špatném stavu, pokud se o ně někdo nestará. Takže opatrně s tím nadšením, když se někde objeví nějaká taková Corolla za 10 tisíc nebo podobně. S takovým autem si většinou moc nezajezdíte, pokud neinvestujete další desítky tisíc do oprav. Konečná cena takové velice základní driftuschopné AE86 se dnes málokdy dostane pod hranici sta tisíc korun.

Fakt/Fikce č.3: Nečekejte žádný zázrak

S AE86 je sranda, ale jinak nečekejte nic převratného. Nebudeme přehánět, když řekneme, že je běžná jízda v Corolle občas docela porod. Auto je hlučné a vše od plastů v interiéru až po zadní tuhou nápravu příšerně vrže, stěrače při silnějším dešti vůbec nestíhají, motor nemá skoro žádné Nm, auto v zimě vůbec netopí a tak dále. Protože vývojové oddělení nedostalo při stavbě AE86 dostatek financí, muselo jako základ použít podlahu a další prvky z E70 včetně tuhé nápravy, kvůli čemuž je Corolla při jízdě na hraně o dost nervóznější, než ostatní 80’s sportovní auta jako RX7 a nebo MX5 s mnohem sofistikovanější chassis.

Fakt/Fikce č.4: Japonské 86 nereznou

Stejně jako v předchozím odstavci je i toto tvrzení jen poloviční pravda. Auta v Japonsku jsou na tom obecně lépe se rzí než auta tady u nás. To ale neznamená, že na tom vykuchaném Truenu s řadou upravených dílů, které si za výbornou cenu přivezete přes půlku světa nebude ani jediná známka rzi. Stejně jako v Evropě se i dnes dobře zachovalá Corolla v Japonsku velice cení a ty desítky upravených kousků za hubičku, nad kterými každý z nás slintá na internetových aukcích, určitě nijak extra zachovalé nebudou. S upravenými auty se v Japonsku totiž často jezdí, protože malých okruhů jako je Sosnová je tam několik desítek a veřejné jízdy se na nich pořádají několikrát do týdne. A kromě toho má taky řada lidí za domem kopce, které po nocích zejí prázdnotou (a všichni víme co to znamená). A protože výlet do kačírku nebo svodidel je dříve nebo později samozřejmostí, má za sebou většina těchto levných upravených aut často pochybně opravovanou plechařinu, která jen nahrává šíření rzi, která na fotkách nemusí být na první pohled vidět.

Fakt/Fikce č.5: Japonská 86 > Evropská 86

Ano i ne. Je to opět otázka toho v jaké cenové hladině se budete při koupi pohybovat. Častým argumentem pro volbu japonského auta je fakt, že velká řada Coroll v Japonsku je už upravená a Vám pak stačí jen nasednout a jít se klouzat. Jak ale již bylo řečeno výše, takové kousky dost pravděpodobně dostaly od svých předchozích majitelů pěkně na frak. Takové coilovery s 8/6kgmm pružinami, 2way LSD a unibalová ramena samozřejmě vypadají pěkně na papíře, ale tlumiče jsou často vyjeté, samosvor potřebuje repasovat a ramena potřebují nové unibaly. Samozřejmě, že existují výjimky, ale ty pouze potvrzují pravidlo. Na druhou stranu Corolla z Evropy za podobné peníze nebude příliš upravená, bude za sebou ale mít většinou mnohem šetrnější život a mimo jiné si jí také budete moci prohlédnout na vlastní oči, což je oproti dovozu z Japonska neskutečná výhoda. A pak je tu samozřejmě řízení na druhé straně. Nám osobně příliš nevadí, ale úplně praktické to není.

Fakt/Fikce č.6: Výkon není problém, stačí koupit 20v

Dvacetiventilové 4AGE je opravdu výborná věc. Za “relativně” normální peníze si totiž můžete pořídit motor, který má výbornou odezvu, slušný výkon a opravdu nádherný zvuk. Navíc bez problémů padne na převodovku a sériové místa pro uchycení motoru. Tak v čem je háček? Ve více věcech, než se na první pohled může zdát. První překážou je především to, že 20v verze byly konstrukčně určené pouze pro předokolkové Corolly. Čeká Vás proto hodně elaborování například s rozdělovačem, který je při podélném uložení 20v motoru na zadní straně a překáží mu nemalá část plechů. Další problém nastane se sériovou převodovkou, protože ta už sotva stíhá 120 koní původního 16v a po 200 tisících kilometrech často dává najevo, že potřebuje nové synchrony. T50 vychází konstrukčně z o dost starších převodovek a 40 koní na Nm navíc její život poměrně rychle zkrátí. To samé platí o poloosách, které se s radostí lámou i s klasickým bluetopem. Po vyřešení všech těchto mechanických problémů ale nastane další nemalý zádrhel. I když jde také o 4AG, nepočítejte s tím, že jen vyměníte pár konektorů a řídící jednotku. Čeká Vás velký boj s metry drátů.

Fakt/Fikce č.7: Holkám se 86 nelíbí

My a pár dalších lidí pro Corolly žijeme, ale pro ty slečny na chodníku a kluky v šestiválcových bavorácích jste jen socka ve Fiatu Uno. Nedělejte si iluze, s tím autem se jezdí opravdu pěkně, ale nikoho nikdy neohromí. Určitě ne stejně jako třeba 350Z, RX8, Impreza… Zatím nejlepší tip se povedl jedné slečně, která označila zemoshův Levin jako Citroen.

A to by asi prozatím stačilo. Napadají Vás nějáké další polopravdy, které o 86 kolují? Napište nám do komentářů.

Tags:

Posted in 86 Life

12 Responses to “AE86: Fact or Fiction?”

 1. Franczz says:

  To je vtipný… Zejména fakt č. 7… Ale jinak kdo by to byl řekl, že je to stará kára která potřebuje občas nějakou tu péči? Asi bychom nemilovali starý auta kdyby nám vadilo že nebalej holky jako Zetko nebo že sem tam něco vrže nebo nestíhaj stěrače… Vždyť o tom to je, hachi přece není pro nagelovaný růžový peugeoty, co si nikdy nevyměnili ani brzdový destičky! To, že se o starou káru starám, opravuju ji a vylepšuju je přece součástí té celé vášně, za kterou je pak sladkou odměnou svezení…

 2. Awatar says:

  co mě řekvapilo u hatchi je třeba fakt, že originální ložiska zadních kol jsou skoro dvojnásobně drahá jak na Toyotu Supru MKIV. :-D To je jenom malá ukázka toho, že hatchi rozhodně není ta low cost drift machine, jako tomu bývalo.

 3. Skili says:

  Jeste bych dodal k c.7 ze tam melo byt neco ve smyslu otoci se za ni je to kteri zazili kdyz s ni jezdil Charouz nebo ti co se zajimaji o drift.
  Jinak paradni clanek, uz abych mel najakou v garazi a mohl se v ni vrtat mozna ze to se mi na ni libi nejvic ze je na tom ta prace neni to jen sednout a jezdit

 4. eR says:

  dobry clanok, ae86 by jednoznacne mala patrit medzi chranene auta s roznymi obmedzeniami co sa tyka jej zneuzivania (napr. rallye v skandinavii)

 5. Andrej says:

  Nice job! Pravda okorenena pravdou, aspon to niektorym adolescentnym drifteerom otvori oci…

 6. winie says:

  kruta to realita:-D ale nejvic se mi libi č.7 ja se totiz za franczovou 86 dycky otacim div si neukroutim krk:-D

 7. JackCY says:

  č.6.
  svody, jak jste tu už jednou myslím psali jsou taky zábava :)

  86 to je život a jsem rád že se pár lidí najde a o některý ty auta se pěkně starají a my máme na co slintat :p

 8. Vita says:

  Add 3. Já jsem “odkojen” větrem chlazenými VW, taková jízda T2 první generace (ponorka), pro představu 1300kg/30koní a plno dalších libůstek, dává člověku úplně jiný pohled na motoživot. Možná proto mi Hačina příjde jako luxusní svezení, vždyť má i klimatizaci (zatím) :-)
  Tenhle článek by měl být na každém “drift fóru” přilepen jako první, aby náctiletí věděli o čem sní.

 9. Skili says:

  Jj vita ma pravdu i kdyz sem nactiletej tak vim co takovy auto obnasi asm mam doma jednoho rozebranyho malucha (beru z nej dily) a druhyho se snazim dat dohromady tak aby zas po nejake dobe prolezl technickou bohuzel nemam ted pres zimu misto v garazi p tam mam motorky tak nemuzu delat

 10. Vik says:

  Sklili: No a?

 11. jagy says:

  eR: Sorry, ale tohle je blbost. :) Zrovna AE86 na rally je mazec!!

 12. stqeno says:

  Vita? nejsi ty ten z toyotafora se smallportem?
  Jaktoze mas klimu? Co mas usdm import? Odkoupim ji, vic po PM :)

Leave a Reply