Je tohle ultimativní 70?

Thursday, 18th March, 2010

Popravdě už ani nevíme co dalšího o japonských motorFIX psát. Je to zkrátka náš nejoblíbenější úpravce E70. Tečka… Už jste si mohli prohlednout jejich rzí ozdobené sedany, držák na hadici, video jak řeší rozpadlé kastle a dokonce nám dali rozhovor, čemuž doteď nemůžeme uvěřit. Je tu ale ještě jedna věc, kterou jsme tu od nich neměli a tou je jejich asi nejzajímavější demo car. Není zajímavý jen díky tomu, že narozdíl od ostatních aut se jeho kastle nerozpadá a má jednobarevný lak, ale také díky svému motoru.


A co může dát najevo, že někdo umí upravovat RWD Corolly lépe než swap Blacktopu? Než se ale k samotnému motoru dostaneme, podíváme se nejprve na již zmíněnou neprorezlou karoserii. Rozkaz při stavbě zněl jasně: auto musí fungovat při lítání bokem i ve vysokých rychlostech a proto je kastle kompletně vystužena bodovými sváry a všemožnými dotvarovanými vzpěrami a podobnými serepetičkami. Plnohodnotný rám je samozřejmostí, protože nejen přitvrzuje celkovou torzní tuhost karoserie, ale kromě toho také dodává řidiči pocit bezpečí v jinak (stejně jako u E80) celkem nebezpečně měkké kastli.

S tím “blacktopem” jsme Vás možná trochu zmátli. Nejedná se totiž o “běžný” swap dvacetiventilového 4AG, nad kterým by při jeho četném výskytu mohl už kdekdo mávnout rukou. Tento blacktop je oproti naší staré dobré šestnáctce o level výš. Jde o poslední generaci japonského doulitrového 3SGE z Toyoty Altezza, který ve svém atmosférickém provedení produkuje 210 koní. Tyto “BEAMS” motory s hlavou Yamaha, kompresí 11.0:1, variabilním časováním obou vaček a řadou dalších vychytávek, jako například již v sérii vybavenými titanovými ventily se poslední dobou objevují v Corollách čím dál více díky své klesající ceně a fungují tak jako příjemná alternativa, pokud chcete vysokootáčkový dvoulitr a F20C z Hondy S2000 Vám moc neladí.

Zástavba 3SGE je samozřejmě mnohem větší boj oproti 20V, protože Vás nemine řezání do tunelu převodovky a elaborování s napojením na sériovou nápravu, ale odměnou Vám bude v poměru k malé Corolle obrovský výkon zabalený do téměř nezničitelného provedení, které vydrží při správném zacházení desetitisíce kilometrů. Je to nakonec přeci jen sériový motor…

O tom, jak samotné auto vznikalo, se můžete dozvědět více na samotném webu FIXů, kteří celou stavbu zdokumentovali ZDE. A jak taková věc vypadá a hlavně zní? To si můžete prohlédnout na tomto videu z první jízdy na YZ Circuit.

Tags: , , ,

Posted in Cars

5 Responses to “Je tohle ultimativní 70?”

 1. Slappy says:

  I want that front tag!

 2. Franczz93 says:

  motorFIX rule! :)

 3. 86LIFE says:

  Wow! Thats pretty amazing.

 4. Dexxi says:

  Auto je perfektní, ten motor mi tolik neříká, ale asi to pojede jak čert :)

 5. Tune86 says:

  omg it sounds awesome!
  you could put together a 20yr old bmw 3 series that would perform as good for 10x less money, but the jdm car culture is a lifestyle you gotta pay for :)

Leave a Reply