’67 Corolla 1100DX KE10

Tuesday, 23rd March, 2010

Tak jsme se přes E70 a E20 konečně dostali až k počátku, ke Corolle E10 z roku 1967. V dnešní době by se tak malé auto dělalo pouze se dvěma dveřmi a bylo by určené pro ženy objíždějící nákupní centra. V 60. letech bylo ale Japonsko teprve na počátku ekonomického boomu a tak šlo hlavně o to, aby auto určené pro rodiny střední vrstvy moc nežralo. A čím méně vážilo, tím mohlo mít menší motor a tak lepší spotřebu. Takže se malá E10 vyráběla také jako čtyřdvéřový sedan, díky čemuž se do ní nasoukala celá rodina i s platem vajíček a pytlem rýže v kufru.

A přesně jeden takový sedan se nám podařilo v útrobách japonských webů najít. Po 40 letech se z něj stala klasika, a tak místo přesouvání rodiny a rýže slouží k převozu svého současného majitele na srazy veteránů a kustom aut. Ano, opět zde máme auto upravené ve stylu amerických kustom rodů a lowriderů, i když tentokrát je to opravdu pouze o stylových detailech. Malou Toyotu o objemu 1.1 litru byste totiž před chalpci se Sixpacky pod kapotou těžko obhájili.

Mohli byste argumentovat tím, že místo původního 1K je pod kapotou připravený o něco silnější a 15 let mladší 1.5 litrový 5K, i když s výkonem 70 koní to i tak moc silný argument není. Ale nechme US fanouškům jejich osmiválce, uprskaný zvuk malého čtyřválce na dvou obrovských karburátorech Solex má také svoje kouzlo. A s 720kg vážící Corollou to určitě už nějákou srandu zvládne.

Auto je snížené pomocí coiloverů na předku a pravděpodobně vzhůru nohama otočenými zadními listovými pružinami. Třináctipalcová kola American Racing o průměru 13×5.5″, jejichž designy s oblibou kopírují Japonci z Enkei, jsou obuté do 155 vpředu a 165 vzadu širokých pneumatik Goodyear Eagle.

Další vývoj auta a naše chyby v překladu hledejte na majitelově blogu, na kterém najdete i řadu dalších pěkných fotek z nostalgic a kustom srazů.

Nakonec jsme ještě našli video nak terém si můžete auto prohlédnout do posledniho detailu.

Tags: , ,

Posted in Cars

2 Responses to “’67 Corolla 1100DX KE10”

  1. Dexxi says:

    Pěkný vůz, ale tento styl úprav mi nic neříká…

  2. Slappy says:

    Super nice!

Leave a Reply