AE86 bodykit guide

Tuesday, 9th November, 2010

Nezamlouvá se vám vzhled vaší Corolly? Chcete, aby působila více vulgárněji? Tak tady máte malý přehled značek, pomocí kterých si svou 86 můžete trochu víc oplastovat.

Abychom pravdu řekli, sice se pořád oháníme tím, jak bodykity Corollám nesluší, ale někdy je prostě opak pravdou. Iwashiho Levin budiž jedním příkladem za všechny… Teď ale pojďme k samotnému seznamu. Na začátek bychom rádi uvedli, že zdaleka není kompletní. Jde spíš o přehled než o kompletní výpis, takže pokud máte nějaké další značky, které byste chtěli na seznamu vidět, neváhejte se nám o nich zmínit v komentářích.

Dále bychom také rádi zmínili, že jsme záměrně vybrali nabídku pouze pro Levin. Ne že by se nám Truena nelíbily, ale moc majitelů uvažujících o bodykitu na mrkačku v našich končinách nemáme. Dále sem dáváme pouze přední nárazníky, protože prahy a lišty vypadají u všech bodykitů víceméně stejně. A podle nás to Corollám stejně nejvíce sluší bez nich.

Všechny uvedené značky jsou původem z Japonska. Některé mají distributory v USA, některé dokonce i v Evropě, ale pro některé budete muset zajet až na druhý konec světa. Občas se ale i některé nedostupné kusy objeví na prodej jako použité zboží, takže s trochou štěstí můžete narazit i na opravdové laminátové poklady.

RUNFREE

www.run-free.com

Začneme jmény, které ve světě 86 netřeba představovat. Jedním z takových je bezesporu značka Run Free z Kanagawy, která začala původně jako drift tým jezdící výhradně s Corollami včele s Yamashitou Koichim. RUNFREE dnes nabízí dva druhy nárazníků: Type I a Type II. První si můžete prohlédnout na obou obrázcích, druhý se liší pouze o něco větším “úsměvem”. Více o RF se můžete dočíst například na Motormavens.

Naše hodnocení: Jedná se o víceméně klasický přifouknutý bodykit a je oblíbenou volbu lidí, kteří chtějí nějaký “standardní” aero packet na svou 86. Nás osobně příliš nenadchne, ale rozhodně také neurazí.


URAS

www.uras.co.jp
www.uras-usa.com

URAS také není potřeba představovat. Značka pojmenovaná obrácením japonského slova opice (saru) patří Kenovi Nomurovi, dlouholetému profíkovi z D1GP. I když se jeho repertoár zaměřuje především na Nissany, najdete v něm i překvapivě dobrý bodykit na obě 86.

Naše hodnocení: Nomura se přesně trefil do našeho vkusu. I když to až podezřele připomíná nárazník od CBY…


GOODLINE

www.musclebear.jp/GL

Goodline je značka, která se dá docela dobře vystihnout pomocí slova ghetto. I když jí moc lidí nezná, v Japonsku se těšila značné oblibě především kolem roku 2000, kdy jako jedna z prvních začala masově dělat laminátové nárazníky na 86.

Naše hodnocení: Na první pohled možná příliš neosloví, ale ze správného úhlu dodává Levinu přesně ten vzhled který potřebuje. Zúžená spodní část podobně jako u URASu nebo CBY podle nás funguje naprosto dokonale, nebo nemyslíte?


Crystal Body Yokohama

www.cby.jp

CBY je také jedna z firem, kterou netřeba představovat. Je známá především díky svému N2 Truenu a obrovským overfenderům, kterým můžou konkurovat už jen ty od TRD.

Naše hodnocení: Pokud bychom si měli vybrat nárazník na Trueno, tak jedině ten od CBY. U Levinu bychom váhali mezi tímhle a Goodline, ale pro CBY by nahrával fakt, že prodávají i samostatné přední lízátko. To v kombinaci se zenki nárazníkem může dát dohromady opravdu funky 80’s kombinaci.


Origin Labo

origin-labo.jp
www.origin-europe.com
www.origin-lab.com

Origin je jednou z nejvýraznějších značek bodykitů na dnešním japonském trhu. Na svou 86 si můžete vybrat zboží z velice slušného sortimentu od kapot, blatníků a samozřejmě také dvou bodykitů. Ty se jmenují “Stylish line” a “Stream line” a i když oba působí poměrně stejně, tak druhý má být více funkční s většími průduchy k chladiči/intercooleru. Nesporné plus pro Origin Lab je také oficiální zastoupení přímo v Evropě.

Naše hodnocení: Zatímco první působí stejně jako výše zmíněný kit od Runfree nafoukaně, Stream line podle nás nemusí být zas až tak špatná při správné volbě kol a laku. Ježiš, to zní jak z nějakýho časáku pro leštěnkáře


D-Max

www.dmax-cs.com
http://www.carstudio-usa.com/d-max

D-Max působí na trhu teprve několik let, ale za tu dobu se stihl pevně usadit na trhu. Tedy alespoň v Japonsku. Jejich pilot Naoki Nakamura získal dvakrát za sebou titul v šampionátu D1SL a jejich díly můžete spatřit i na řadě aut v D1GP. Na webu se nám podařilo najít pouze jeden bodykit pojmenovaný “Type II”, ale máme podezření, že toho v repertoáru mají ve skutečnosti o něco víc.

Naše hodnocení: Na bývalém Hibinově Levinu kupé nám Type II docela sedí, ale ještě více se nám líbí ten, který na auto dal později. Ale kdo ví jestli je také od D-Max…


J-Blood

www.j-blood.com
www.j-blood-na.com

Další klasika na trhu 86 je J-Blood. Tahle firma jako jedna z prvních založila svou pobočku i v USA, díky které se jí začalo dařit velice dobře, protože se každý teenager s čerstvě pořízenou Corollou GTS chtěl zbavit toho ohavného USDM nárazníku. V dnešní době jí ale ze států vytlačilo obrovské množství kopií prodávaných na ebay. Na Levin nabízí J-Blood dva nárazníky, starší a decentnější Type I a agresivnější Type II. Za zmínku stojí, že jsou vyráběny ze speciálního mixu laminátu, který jen tak nerozlámete.

Naše hodnocení: Stejně jako v případě CBY jsou věci od J-Blood primárně určené na Truena, ale to neznamená, že Levinu také nesluší. U nás má rozhodně velké plus Type I.


BN Sports

www.bn-sports.co.jp
bnsports.us

BN Sports je další značkou, která vládne svému domácímu trhu. Její relativně dostupné a do jisté míry i docela úchylné bodykity najdete na každém druhém autě, od rozvrzaných Coroll až po obrovské sedany s 2JZ. Stejně jako Goodline byla skupina BN Sports jednou z prvních, kdo začal v 90. letech aktivně vyrábět bodykity na všechna možná auta.

Naše hodnocení: Musíme se přiznat, že zrovna kit od BN Sports je přesným opakem toho, co se nám líbí (viz Goodline, CBY, Uras). Levinu to podle nás dává takový lehce retardovaný výraz, ale na druhou stranu nic nižšího na trhu asi nenajdete. Na takové Silvii to je ale jiná pohádka.


Techno Pro Spirits

www.tp-spirit.co.jp

Techno Pro Spirits není zrovna značka, která by vynikala výrobou bodykitů. Mnohem častěji na ní narazíte ve spojení s nesmyslně výkonnými závodními 4AG a dalšími vysokootáčkovými motory. Pravidelný účastník série N2 má však ve svém repertoáru i trochu toho laminátu pro opravdové srdcaře.

Naše hodnocení: Tenhle nárazník přímo křičí devadesátkama. To nemusí být nic špatného a třeba na takovém Wangan Levinu Miguella Newery podle nás vypadá docela dobře. Okruhová verze nárazníku na N2 stroji se nám líbí o to víc.


TRD

????.co.jp

Přesně tak, i vy si můžete ze své 86 udělat stejný stroj, se kterým se prohání Keiichi Tsuchiya po okruhu v Tsukubě. Nebo alespoň podobný. Běžnou cestou ho od Toyoty získáte jen těžko, ale například rhdjapan.com vám jej za (nemalý poplatek) dokážou sehnat.

Naše hodnocení: Ve skutečnosti se nejedná o celý nárazník, ale pouze o obrovské lízátko, které navíc navazuje na ještě větší overfendery. Samotné by proto na autě nedrželo moc dobře. Ale na druhou stranu proč ne?


Tec-Arts

www.tecarts.com

Tec-Art’s také nemusíme zdlouhavě představovat. Tahle firma dělá všechno, co se ve světě 86 dá dělat. Od závodů v D1GP a N2 s vlastními Trueny až po renovace a různé další hlouposti. Protože ale celá tahle skvadra fandí mrkačkám, bodykit na Levin zatím v nabídce ještě nemají.

Naše hodnocení: Moderně vzhlížející přední nárazník Truenu sluší, i když my bychom radši něco agresivnějšího.


T & E / Vertex

www.t-and-e.co.jp
www.vertex-usa.com
www.vertex-europe.com

Technical & Elegance je jedním z prémiových výrobců bodykitů. Stejně jako v případě URASu patří veteránovi z D1GP, jmenovitě Takahiru Uenovi. T&E a především její značka bodykitů Vertex jsou v Japonsku i v USA známé díky své kvalitě a hlavně zdrařilým designům.

Naše hodnocení: I když není přední nárazník Levinu od Vertex zúžený jako u jiných výrobců, stále se mu daří nepůsobit nabobtnale jako například BN Sports. A to je podle nás velice dobře.


Jubiride

www.jubiride.com

Jubiride není příliš známou značkou, ale pokud se pozorně podíváte, její okruhový Levin a Trueno spatříte na řadě akcí. Firma nabízí stejně jako řada dalších kompletní servis od běžných oprav až po renovace a přestavby na závodní stroje. Kromě toho si přivydělává také prodejem ojetin a pokud je ukecáte, tak vám třeba nějakou pošlou i do Evropy.

Naše hodnocení: Pokud jste poctivě dočetli až sem, tak je vám asi jasné, že přesně takový nárazník milujeme. Jubiride dělá dokonce i verzi bez postranních nasávacích otvorů, což je teprv záležitost pro fajnšmejkry. Ty dveře ale radši necháme bez komentáře…


Chargespeed

www.chargespeed.com
www.chargespeed.com/english

Chargespeed má už svou největší slávu pravděpodobně také za sebou, ale to neznamená, že si dnes nemůžete pořídit věci z jejich nejslavnějších dob. Pokud někdo toužíte po early-90s-young-hashiriya vzhledu, tohle bude ta nejlepší volba.

Naše hodnocení: Nárazník Chargespeed je přesně takový, jaký by nárazník ze začátku 90. let měl být. Jednoduchý a přímočarý. No, na dnešní poměry možná až moc… ale proč by to mělo vadit? Na Truenu je ta radlice docela sranda, připomíná nám to kreslený autíčka z komixů.


Chockets

www.gpsports.co.jp

No a k závěru si nemůžeme odpustit jednu srdcovku. K následujícímu řekneme jen jedno: Akira Iida.

Naše hodnocení: Asi to není ten nejhezčí nárazník na světě, ale to je jedno, PROTOŽE JE TO CHOCKETS!

Ale na úplný konec musíme říct, že všechny tyhle bodykity stejně nemají na obyčejnou kombinaci zenki a kouki nárazníku. Takže nevyhazujte peníze za hlouposti jako je laminát a šetřete radši na samosvor od TRD!
Posted in Technical

3 Responses to “AE86 bodykit guide”

  1. Onyx says:

    Amen! Proste nelakovany lizatko staci a na vsechny ty plastovy nesmysly m*dat ;-)

  2. Vik says:

    Crystal Body Yokohama jednoznačně !

  3. winie says:

    origo je origo:-) kdyz uz neco vybrat, tak chargespeed

Leave a Reply