86 Legends: Ken Maeda’s Turbo Trueno

Thursday, 25th November, 2010

Když přijde řeč na driftující Corolly, každému určitě jako první přijde na jazyk jedno jméno: Katsuhiro Ueo. Jeden z největších šílenců v D1GP, který kdy seděl za volantem 86 hravě zastínil všechny další, kteří se v tomhle šampionátu pokoušeli o úspěch s naší milovanou malou Toyotou. To je ale na jednu stranu velká škoda, protože se tak jen těžko můžete dozvědět o dalších 86, které v začátcích D1 tvořili až třetinu startovního pole.


Jedním z těch, kteří se dnes schovávají ve stínu Uea, ale přesto si bez výhrady zaslouží titul veterána je i Ken Maeda. Tenhle nenápadný Japonec jezdící v barvách Up Garage a Good Line se účastní D1GP od samotného začátku z přelomu let 2000 a 2001 a jeho jasně žluté Trueno jste s různými přestávkami mohli zahlédnout v šampionátu až do dneška.

I když se narozdíl od Uea nemůže chlubit titulem šampiona D1, několik vítězství si během těch let připsal. A to není zas až tak zanedbatelný úspěch, když uvážíte, že všechny závody v D1 vyhrává každým rokem pořád ta stejná skupina lidí…

Byl také jedním z posledních, kteří v šampionátu vydrželi s AE86. Dokonce v době, kdy každá zbylá Corolla měla pod kapotou minimálně přefoukaný dvoulitr se jako poslední držel původního 4AG, i když jeho setup měl s “původním” motorem pramálo společného.

Maeda dokázal díky turbu Trust TD06, jednotce Motec M4 a milionu dalších dílů z šestnáctistovky vydolovat velice zajímavých 300 koní a s dávkou NOSu jich tam má dokonce 400.

K tomu se přidal i kompletně předělaný podvozek z dílny Hot Staff, kteří zadní tuhou nápravu nahradili svým vlastním, na zakázku vyrobeným nezávislým zavěšením. Výsledkem byla Corolla, která jako poslední Mohykán čelila zástupu mnohem mladších, výkonnějších a dražších aut. Ne že by to k něčemu bylo, protože 86 stejně dříve nebo později přestala stíhat, ale trocha té romantiky v tom přeci jen je.

I když v dnešní době upadá pomalu do propadliště dějin, pro pamětníky staré D1, která ještě stála za to, je Maeda nezapomenutelnou ikonou. Byl to člověk, který jako jeden z prvních začal ždímat z Corolly více koní, než bylo zdrávo a kterému proto byla každá druhá trať malá, přesně jako v tomhle videu…

Tags: , , , , , ,

Posted in Cars

Leave a Reply