Petrova 86 na okruzích a něco málo o LSD

Thursday, 31st March, 2011

Jaro je tady a s ním i první akce na okruzích. Zatímco my dva musíme sedět doma na zadku, protože ty naše vraky pořád nefungují, Petr si svůj nově zabudovaný Blacktop stihl užít hned několikrát. Poprosili jsme ho, aby se nám o tom trochu rozepsal a tohle byl výsledek.


První testování v Sosnové letos probíhalo celkem obstojně. Nevěřil jsem, jak rychle můžou pneumatiky mizet. V Sosnové jsme byli poprvé a jsem z toho velmi nadšený. AE86 obstála, ale i přestože má blacktop, tak je to stále jen atmosférických 1600 ccm. Díky tomu že samosvor funguje perfektně až nad veškeré mé očekávání, tak jsme se krásně sklouzly.

Kromě toho jsme o předešlém víkendu byli také v Mostě, kde Toyota obstála mnohem lépe než na driftech, jelikož tam byla mnohem slabší konkurence než M3 nebo S13 s SR20 pod kapotou.

S Toyotkou se mi klouže krásně ale jednoznačně by potřebovala přidat na krouťáku. Pokud jí člověk nedrží pod krkem těsně před omezovačem tak se jí nechce. Ale v kategorii VETERÁN by asi obstála. Za tyto poslední dva víkendy dostala pěknej záhul! Z Mostu mám i tohle video.

Kromě toho se ale Petr zmínil o ještě jedné věci – repasi a posílení sériového diferenciálu, kterou si u něj v brzké době také necháme udělat.

Úpravu sériového LSD jsem provedl přidáním jednoho páru lamel do samosvoru, čímž se zvýšila svornost. Lamely bly vypáleny na laseru z materiálu 14220 a poté zakaleny a zacementovány. Na závěr bylo vše zbroušeno na magnetce na požadované síly a drážkování lamel dolícováno ručně, neboť laser není až tak přesný.

Abych to trochu rozvedl, rozepíšu se o tom na čem všem je závislá svornost lamelového diferenciálu.

– průměru lamel, (ten zvýšit nemohu) jde o střední průměr. viz. vysvětlení níže
– součiniteli tření, ocel-ocel (za pohybu/mazáno)..0,03-0,09 také zvýšit nelze
– počtu lamel
– přítlačné síle lamel, trošku jsem udělal lamely širší a je také možné upravit náběžné hrany, které lamely stlačují, ale to je náročné a nemusí být až tak přínosné.
– styčné ploše lamel (ta nemá na přenášený moment vliv, ale musí být dostatečná aby se lamely nerozmašírovaly na kaši. ) Jinak by bylo možno zvetšit vnitřní průměr lamely a tím se zvíší i střední průměr.. ale styčná plocha by se snížila natolik, že by mohlo dojít k zlikvidování lamel a následně celého diffu)

S pozdravem Petr

A my už jen na konec dodáme, že jsme fotky ukradli od Smika a Daweho. A samozřejmě díky Petrovi za tenhle text! Pokud se chcete podělit o své zkušenosti s 86 stejně jako v tomhle článku, stačí nám napsat mail.

Tags: , , , ,

Posted in 86 Life

4 Responses to “Petrova 86 na okruzích a něco málo o LSD”

 1. jaroo021 says:

  super..len tak dalej petr

 2. Malejyetti says:

  Ach ta moje čeština… (:

 3. SilverFox says:

  Máš jí parádní jetti.

 4. winie says:

  vypada to velmi slusne:-)

Leave a Reply