`65 Corona Hardtop

Monday, 30th May, 2011

Úvody k těmhle článkům se občas píšou hrozně těžko. Máte před sebou auto, ze kterýho jste málem upadli do kómatu a o němž víte, že si ho jednou v životě musíte pořídit i kdybyste měli prodat rodinu do Somálska. Má to ale jeden háček, to auto totiž nikdo nezná.To máte tak, napsat pár řádků o 86 je fakt hračka. Vy všichni co sem chodíte to znáte a tak není vůbec problém hned z boku vypálit pár insider vtipů a hlášek, který všichni pochopěj. Ale co máme dělat v tomhle případě? Když napíšeme něco jako “RT51 Hardtop z roku ’65 s 4R pod kapotou”, tak to asi moc lidí nepobere. Vždyť ani my pořádně nevíme co bylo 4R za motor a Google při hledání RT51 vyplivne jen kombinaci bot a holícího strojku. Takže to po dlouhý době vezmeme úplně od začátku…

Pár z vás tuhle starou Coronu možná vidělo jako normální sedan s ne zrovna sexy tvary karoserie. Několik kousků skončilo dokonce i u nás po tom, co je naši soudruzi vyšmelili za pár Zetorů. Většina z nás ale doteď netušila, že existovalo i kupé, které je oproti sedanu o poznání líbivější.

Corona Hardtop s označením 1600S šla od konce roku ’64 přímo proti svému úhlavnímu nepříteli, Nissanu Bluebird SSS. Jak se jí dařilo nevíme, ale podle toho jak jich je málo hádáme, že asi moc dobře ne. A pokud to trochu šlo v prvních letech, tak maximálně do ’67, kdy se na trhu objevila nová generace Bluebirdu, legendární model 510.

Tak nebo tak, jedno se tomuhle autu musí uznat. Stálo u zrodu sportovních aut v Japonsku, a to není zase taková maličkost. Auta jako třeba Skyline C10 nebo Mazda RX-3 jsou určitě známější, ale taky o pět let mladší.

No ale teď něco konkrétnějšího o tomhle kousku. Perfektně padnoucí SSR Mk. III jste už určitě zaregistrovali stejně jako ne zrovna decentně vzhlížející výfuk na předchozí fotce. Na další fotce je pak pořádně vidět 4R pod kapotou se dvěma karburátory SU. Ty se dávaly na japonskou verzi už v továrně a dokázaly z motoru vyždímat 90 koní.

… No a pak je tu interiér. Ty sedačky asi nebudou ty nejbezpečnější na světě, ale upřímně, kdo by dokázal projížďku v takový Coroně odmítnout?

Tags: , , ,

Posted in Cars

11 Responses to “`65 Corona Hardtop”

 1. Ryba says:

  Nevim proč, ale připomělo mi to 403ku v kerý jezdil Colombo. A tu bych chtěl radši:D

 2. Zemosh says:

  to si asi zesilel ne? … peugot … :)

 3. Pepé says:

  To coupe bych chtěl někdy naživo vidět …

 4. Mulder says:

  Ale nemyslis, ze ty sedacky jsou original, ze ne?

 5. Zemosh says:

  nn puvodne byly stavitelny, ale taky bez operek hlavy :)

 6. Pepé says:

  http://img11.imageshack.us/img11/9370/43882288.jpg nejaky takovy ??

 7. Slappy says:

  That looks dope as hell!!!

 8. Dx says:

  Neskutečná pecka tohle auto, mám chuť si ji nakreslit

 9. corona hard top « monkeymagic's blog says:

  […] http://www.shatsu.cz/86ers/cars/65-corona-hardtop/ […]

 10. Pepé says:

  A třetí do sbírky je na cestě :-D

 11. Dx says:

  Tady jedna na prodej
  http://bringatrailer.com/2011/06/17/corona-extra-1968-toyota-gt5-vintage-race-car/

Leave a Reply